Archive for February, 2010

Euro Trip

February 26th, 2010

Comments ( 0 )

Na pewno wielu z nas ta nazwa kojarzy się z kultową amerykańską komedią i właśnie do takiej europejskiej wycieczki chcemy tutaj nawiązać. Może ona wydawać się atrakcyjna już nawet dla samego europejczyka. Większość z nich znane i kultowe obiekty widziała tylko w książkach, a przecież ma je prawie na wyciągnięcie ręki. Jednak na taką wycieczkę potrzebne są dość spore nakłady finansowe, także sama podróż może wydać się dla człowieka bardzo męcząca. Są to dość długie dystanse, szczególnie jeżeli chce się je pokonać autem czy autokarem. Nie mówimy tu o podróży samolotem, bo to po prostu pestka i na pewno nie jesteśmy w stanie zmęczyć się taką podróżą. Ale to z kolei wiąże się z kolejnymi kosztami, które i tak są już dość wysokie. Co powinniśmy zobaczyć podczas takiej europejskiej wycieczki? Na pewno powinniśmy pamiętać o Wieży Eiffela, która jest symbolem Francji. To doprawdy piękna miejsce, nie możemy go ominąć. Po drugie warta zobaczenia jest także Krzywa Wieża w Pizzie. Miliony ludzi robi sobie przy niej ciekawe zdjęcia, przy wykorzystaniu odpowiedniej perspektywy, dając wrażenie jakby to oni podtrzymywali ową wieżę.

Jest to więc bardzo ciekawe doświadczenie, podczas robienia takiego zdjęcia możemy się po prostu świetnie bawić. Koloseum we Włoszech jest także niezwykle ciekawym obiektem. Niegdyś miejsca walk gladiatorów, teraz wygląda równie imponująco. Powinniśmy także pamiętać o zobaczeniu Big Bena w Wielkiej Brytanii. Jest to bardzo imponujący zegar, jego wymiary mogą nieco nawet przerażać. Nieopodal znajduje się także London Eye, z którego możemy obejrzeć cały Londyn z lotu ptaka – jest to doprawdy fascynujące przeżycie. W Europie istnieje bardzo wiele miejsc wartych zobaczenia, trzeba mieć jednak dość dużo czasu i pieniędzy na ich obejrzenie. Dla nas koszty są stosunkowo niskie w porównaniu z Amerykanami chcącymi poznać kulturę europejską. Nie narzekajmy więc i nie marnujmy czasu, tylko wybierzmy się na taką europejską wycieczkę, a gwarantuje, że wspomnienia z niej zostaną z nami przez długie lata.

Predazzo

February 18th, 2010

Comments Off on Predazzo

Val di Fiemme (włoska nazwa “Val di Fiemme” oznacza “Dolina Płomieni”) to dolina położona w obszarze Trentino, 60 km od Trydentu i 40 km od Bolzano. Dolina Val di Fiemme jest wypełniona doskonałymi trasami i urokliwymi miejscami, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Otacza ją łańcuch górski Lagorai, masyw górski Latemar i częściowo Pale di San Martino. Stanowi fragment doliny potoku Avisio, płynącego od lodowca Marmolady. Dolina Val di Fassa leżąca na północy stanowi jej przedłużenie – w miejscowości Moena znajduje się połączenie pomiędzy nimi dwiema. To w Val di Fiemme, zwanej przedsionkiem Dolomitów, zaczynają się wysokie, masywne góry charakterystyczne dla tego regionu. Do pięciu najważniejszych znajdujących się tu ośrodków narciarskich należą: największe Ski Center Latemar w pobliżu Predazzo i Pampeago, Alpe Cermis koło Cavalese, Passo Lavazè-Oclini, Bellamonte-Alpe Lusia i Passo Rolle.

Charakterystycznym widokiem w Val di Fiemme są gęste świerkowe lasy i malowniczo położone górskie wioski. Dolina ta jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku podczas pory zimowej, gdy na halach działają liczne wyciągi narciarskie. Rejon ten jest rewelacyjny dla miłośników nordic walkingu – dwa główne centra to Lavazè i oświetlane po zmroku Lago di Tesero. W lecie panuje tam zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny. Atrakcję może stanowić bliskość przylegającej grupy górskiej Latemar.

Na obszarze Val di Fiemme, u wylotu doliny Travignolo, znajduje się duża miejscowość o nazwie Predazzo. To, obok Cavalese, główna miejscowość i najważniejszy ośrodek narciarski tego rejonu. Miejsce znane jest ze skoczni narciarskich, na których odbywały się mistrzostwa świata w latach 2003 i 1991. Z miejscowości Predazzo biegnie szosa, która prowadzi do przełęczy Passo Valles i Passo Rolle – tuż pod urwiska jednej z najciekawszych grup Dolomitów, a mianowicie Pali. Z Predazzo kursuje kolejka, która zawiezie Was do Ski Center Latemar. Interesująca jest także zabudowa miasta – w sporej części domów znajdują się nadal gotyckie okna i portale oraz freski, które zachowały się z dawnych czasów.

Stoki okalające dolinę Val di Fiemme położone są na wysokości od 1000 do 2300 m.n.p.m., co gwarantuje dobre warunki śniegowe na wszystkich trasach narciarskich. Dolomity to region roziskrzony słońcem – świeci ono tutaj przez ponad 80% dni w roku. Można powiedzieć, że jadąc w te właśnie góry, słońce mamy zagwarantowane. Można też jednak mieć pecha i trafić na mgły bądź śnieżyce. Latem pogoda jest jeszcze bardziej skłonna do gwałtownych przekształceń. Aby uniknąć w Val di Fiemme niespodziewanych zmian warunków atmosferycznych, mogących popsuć nam zabawę, warto przed wyjazdem na jedną z tras sprawdzić prognozę pogody. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje o pogodzie w Val di Fiemme. Możliwością, z której warto korzystać, jest podgląd warunków panujących na stoku – np. wybierając się na trasę z ośrodka w Predazzo możemy wejść na stronę internetową, która oferuje nam widok na trasy z kamer tam zamieszczonych – tutaj możecie sprawdzić warunki rejestrowane przez kamery w Predazzo.

February 15th, 2010

Comments ( 0 )

Wycieczka dookoła świata

Na pewno nie raz już słyszeliśmy podobne tytuły, z reguły jednak kojarzą nam się one z fantastyką, z filmem i teatrem. Rzeczywiście, ten motyw poruszany był już wiele razy w literaturze, jednak teraz możemy sami go urzeczywistnić. Turystyka światowa jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, nie istnieją więc żadne przeszkody w tym, aby podróżować dokąd tylko się chce. Niektóre biura podróży, oferują nawet takie wycieczki w swoich katalogach, są one jednak z reguły bardzo drogie i nie każdego na nie stać. Wlicza się na koszt takiej wycieczki przede wszystkim transport, w zależności także od tego czym chcemy podróżować. Moim zdaniem jednak wycieczka dookoła świata samolotem, wcale nie jest ciekawa i nie daje nam poczucia zwiedzenia całego świata, nie poczujemy się wewnętrznie dowartościowani.

Podczas takiej wycieczki powinniśmy poruszać się tylko lądem i wodą. Jest ona więc bardzo czasochłonna, ale dla chcącego nic trudnego. Podczas takiej wizyty na pewno powinniśmy dać sobie parę dni na odpoczynek, ponieważ będąc cały czas w podróży istotnie możemy się zmęczyć, a  jest to także nie zdrowe dla naszego organizmu.

Wycieczka dookoła świata może być naprawdę bardzo fascynująca, jednak bardzo mało ludzi decyduje się na taki wyczyn. Podczas niej powinniśmy zobaczyć kultowe miejsca, charakterystyczne dla danego obszaru, poznać inne klimaty, zasmakować podróżnego życia. Niektórym może to nawet przypaść do gustu, a o takiej wycieczce będzie głośno w całej dzielnicy. Więc jeżeli tylko mamy trochę wolnego czasu i przez długie lata odkładane pieniądze, które kiedyś trzeba w końcu wydać na coś konkretnego, teraz wreszcie możemy je wydać na coś bardzo fascynującego. Zróbmy coś innego niż wszyscy, a na pewno poczujemy się lepiej. Jeżeli tylko mamy takie możliwości, a baza turystyczna jak najbardziej nam na to pozwala, to zróbmy to. Nie czekajmy, bo w końcu się zestarzejemy. Wycieczka dookoła świata może być bardzo fascynującym przeżyciem, i na pewno pozostanie w naszych wspomnieniach na zawsze.

Turysta w potrzebie

February 8th, 2010

Comments ( 0 )

Niekiedy na naszym wymarzonym urlopie spotykają nas rzeczy, o których nawet w najgorszych koszmarach byśmy nie śnili. Nie są one na pewno naszą winą, a po prostu wynikają z nieszczęśliwego splotu wydarzeń. Wtedy na pewno znajdujemy się w potrzebie, musimy uzyskać od kogoś pomoc. Jedną z takich niemiłych niespodzianek może być wypadek samochodowy podczas podróży do czy z miejscowości wypoczynkowej. Wtedy bardzo ważne jest aby wezwać pomoc drogową i karetkę pogotowia, jeżeli ktoś ucierpiał w wyniku tego wypadku. Nasza baza turystyczna zapewnia nam ubezpieczenie także za granicą, wystarczy tylko przed wyjazdem wyrobić darmową europejską kartę zdrowia. Wtedy na pewno podczas takiego wypadku mamy zapewnioną darmową pomoc medyczną, nie ma się więc czego bać, może jedynie tego, że na pewno nie zrozumiemy wszystkiego z tego, co mówią do nas lekarze – w końcu taka rozmowa będzie odbywać się w innym języku.

Nieciekawa może być także sytuacja, gdy zabraknie nam pieniędzy podczas pobytu za granicą. Wtedy jedyne co, to możemy liczyć na wsparcie rodziny, która za pobraniem przez bank odpowiedniej prowizji, prześle nam upragnione pieniądze na nasze konto bankowe, jeżeli takowe posiadamy. Musimy także liczyć się z tym, że za granicą spotkamy się na pewno z wieloma nowymi potrawami, a skutki ich spożywania nawet nie w nadmiernych ilościach mogą być opłakane. Dlatego warto zabezpieczyć się biorąc ze sobą odpowiednie leki, w końcu nie chcemy spędzić całych wakacji w ubikacji. Poparzenie słoneczne także może nam się przytrafić, chrońmy więc nasze ciało przed nadmiernym promieniowaniem. Używajmy płynów do opalania z dużym filtrem, one najlepiej chronią nasze ciało przed oparzeniami. Nie zapomnijmy także o spożywaniu wody w dużych ilościach, aby się nie odwodnić. Wizyta w szpitalu z takiego powodu na pewno nie jest tez optymistycznym planem na wakacje. Zabezpieczajmy się więc przed wszelkimi wypadkami, które jeszcze jesteśmy w stanie przewidzieć. To pomoże nam całkowicie i spokojnie wypocząć.