Archive for May, 2010

Aby dostać się na nasz wymarzony urlop, musimy użyć jakiegoś środka transportu. Jeżeli trasa nie jest zbyt długa, jak najbardziej w tej roli sprawdzi się po prostu auto. Musimy jednak pamiętać o przerwach w jego kierowaniu, gdyż nadmierne przemęczenie może stać się bardzo niebezpieczne. Dodatkowo auto dość dużo pali, co w naszym kraju wiąże się także z wysokimi kosztami, dlatego polecamy podróżowanie z jak największą grupą osób, wtedy koszty możemy podzielić między siebie. Z turystyką związane jest także podróżowanie samolotem, które to w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija, dużo z nas wybiera właśnie ten środek transportu. Jest on przede wszystkim szybki, długie dystanse możemy przebyć w krótkim czasie.

Lot samolotu jest jednak uzależniony od warunków atmosferycznych i nie może odbyć się podczas burzy, przez co często turyści muszą spędzać długie godziny oczekiwania na lotnisku. Podróżowanie samolotem nie jest tanie, ale powstają także tanie linie lotnicze, co sprawia, że każdy z nas może pozwolić sobie na lot samolotem. Samolot sprawdza się szczególnie na dużych dystansach, podróżuje się nim przyjemnie, a miłe otoczenie hostess umila nam i tak już krótki czas lotu. Jeżeli chodzi o podróżowanie autokarem, jest to jeden z najbardziej męczących środków transportu, a jednak jest on podstawą turystyki. Jego największą zaletą jest po prostu to, że jest tani, bo koszty dzieli się na wszystkich pasażerów, których w takim autokarze może być nawet 80. Autokar zanieczyszcza jednak środowisko, ale w dzisiejszym świecie, musimy wybierać po prostu mniejsze zło. Popularne stało się także podróżowanie statkiem, nie jest ono jednak przeznaczone dla wszystkich. Osoby cierpiące na chorobę morską, z pewnością nie mogą z niego korzystać.

Statek jest pomocny wtedy, gdy na naszej przeszkodzie do wakacyjnego miejsca wypoczynku, stoi woda. Tak więc możemy podróżować przez morze, wtedy jednak potrzebny jest prom, który jest w stanie przewozić zarówno ludzi, jak i samochody. Prom płynie stosunkowo szybko, na jego pokładzie może znajdować się dosłownie wszystko, wliczając restauracje i sklepy, przez co staje się dość uniwersalnym środkiem transportu.

Na pewno często zastanawiamy się, co sami możemy uczynić, aby nasze wakacje były bezpieczne. Po pierwsze musimy zacząć już takie starania w biurze podróży. Nie śpieszmy się z podjęciem decyzji, umowę najlepiej weźmy do domu i na spokojnie przeczytajmy. Ten wybór jest kluczowy, i jeżeli już tutaj pojawiają się pewne niedomówienia, trzeba je natychmiast rozwiać w biurze podróży, gdzie na pewno obsługa odpowie na wszystkie nasze pytania. Gdy jesteśmy już na miejscu naszego letniego wypoczynku, szczególną uwagę musimy zwrócić na słońce. W krajach południowych, gdzie temperatura jest znacznie wyższa niż u nas, powinniśmy ochraniać nasze głowy przez cały czas. Czapka na pewno nie szpeci naszego wizerunku, a może nas ochronić przed udarem słonecznym.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na naszą skórę, która także nie jest przyzwyczajona do tak dużego nasłonecznienia. Bardzo szybko możemy się opalić, a stąd już niedaleka droga do poparzenia, które może skończyć się nawet w szpitalu. Uważajmy więc na słońce, na pewno nie zasypiajmy opalając się, bo może to mieć tragiczne skutki. Używajmy płynu do opalania z wysokim filtrem, około 50, 60. Ochroni on nasze ciało, a przy tak dużym słońcu i tak w końcu się opalimy. W ciepłych krajach musimy dużą uwagę zwracać także na ilość wypijanych przez nas napojów. Powinna ona wynosić przynajmniej 2l na dzień, a nawet i więcej. W ten sposób ochronimy się przed odwodnieniem, co w ciepłych krajach jest bardzo częstym schorzeniem.

Turystyka oferuje nam przeróżne dania, potrawy, o których nigdy w życiu nie słyszeliśmy. Próbujmy ich jednak z umiarem, a zwracajmy szczególną uwagę na rzeczy nowe, do których nasz żołądek nie jest przyzwyczajony, i może na nie źle zareagować, a na pewno nie chcemy spędzić całego urlopu w ubikacji. Zwracajmy także uwagę na tubylców, gdyż nie zawsze muszą mieć oni uczciwe zamiary. Wykorzystują łatwowierność turystów, by się wzbogacić. Nie ufajmy takim typom, trzymajmy się zawsze w grupie, a wtedy na pewno nasze wakacje będą przebiegały w spokoju i po naszej myśli.

Istnieje parę warunków, bez których turystyka po prostu nie mogłaby się rozwijać. Należą do nich przede wszystkim turyści, czyli osoby wyrażające chęć do podróżowania i zwiedzania, wydawania pieniędzy na miejscu swojego wakacyjnego wypoczynku. Bez turystów, turystyka nie może się rozwijać. Są oni jej podstawą, bo zapewniają dochody, a to przecież właśnie dla nich został stworzony ten dział gospodarki. Po drugie miejsce musi być atrakcyjne turystycznie, aby wczasowicze chcieli do niego przyjeżdżać. Nie mówimy to tylko o zabytkach historycznych, muzeach, ale także o ogóle atrakcji jakie samo miasto może stworzyć, aby stać się atrakcyjne turystycznie. Należą do nich przede wszystkim ładny wygląd miasta, sieć hoteli i restauracji, klimat danego miejsca, który przyciąga turystów na dłużej, i sprawia, że po prostu chce się tu wracać. Dobre warunki atmosferyczne także sprzyjają rozwojowi turystyki, dlatego państwa południowe są częstym celem wakacyjnych dni, wybieranych przez ludzi z krajów o zimniejszym klimacie.

Należą do nich także Polacy, którzy z przyjemnością wybierają się nad chorwackie, greckie, czy też bułgarskie morze. Tam zapewne panują idealne warunki rozwoju turystyki, dlatego turystyka przynosi tam co roku ogromne dochody. Duży wpływ na rozwój turystyki mają władze danego miasta, które mogą go usprawnić i zmodernizować, pod przyszłych turystów. Wczasowiczów do danych miejscowości wypoczynkowych przyciągają także zabytki, obiekty, które można zwiedzić. To już głowa miasta w tym, aby to zwiedzanie było przyjemne dla turysty. W Polsce istnieje bardzo duży miast, które mogą pochwalić się licznymi zabytkami, i dlatego ludzie z całej Polski przybywają by zobaczyć na przykład sławny Wawel w Krakowie, sopockie molo, czy też warszawskie Sukiennice. Te obiekty przyciągają turystów także z zagranicy, wiele z nich znajduje się na światowej liście UNESCO. Także miejsca źródliskowe są atrakcyjne turystycznie, przyciągają one przede wszystkim osoby cierpiące na jakieś schorzenia, mogą one zasięgnąć tu krystalicznie czystej wody i rozkoszować się górskim powietrzem. Pamiętajmy jednak, że zawsze muszą istnieć osoby chętne do podróżowania, i to właśnie one są podstawą rozwoju turystyki.

Niektórzy z nas nie wyjeżdżają na wakacje, wolą lub tez muszą zostać w miejscu swojego zamieszkania. Wakacje w mieście nie są jednak takie złe, a mają na pewno swoje plusy. Także tutaj przecież możemy natrafić na liczne atrakcje turystyczne, przygotowane przez władze miasta.

Należą do nich liczne ogniska organizowane przez dorosłych dla dzieci. Na takich zajęciach możemy z łatwością zabić wolny czas, a także przyswoić nowe umiejętności. Dużo uwagi na takich zajęciach przykłada się także do sportu, bo ruch w wakacje to przecież podstawa. Wakacje w mieście nie muszą być nudne, możemy je spędzić na wiele sposobów. W miejscowościach turystycznych nie ma z tym najmniejszego problemu, ale jednak nie wiele osób mieszka w takich miastach, raczej lokujemy się w miejscach spokojnych, nie słynących z żadnych zabytków, pomników, które można by odwiedzać.

Po pierwsze polecamy znaleźć blisko jakiś zbiornik wodny. Na pewno jest ich koło nas kilka, a jest to już przecież sposób na spędzenie wolnego czasu. Wystarczy się tylko trochę porozglądać, a na pewno znajdziemy coś blisko, i wcale nie będziemy musieli wyjeżdżać nad morze, aby radośnie spędzić czas nad okolicznym zbiornikiem wodnym. Jeżeli jednak w pobliżu naszej miejscowości nie ma takiego zbiornika, zawsze możemy wybrać się na basen. Wiele miast oferuje basen odkryte, które w okresie letnim stają się bardzo popularne, każdy chce zaznać błogiego chłodu wchodząc do wody.  Ich ceny w okresie wakacyjnym na pewno nie są za duże i raz na czas możemy pozwolić sobie na taką rozrywkę. Po drugie zawsze możemy wybrać się do kina na jakiś ciekawy film. Jest to zawsze sposób zabicia czasu, a spędzimy go przecież bardzo miło, bo kto nie lubi oglądać filmów? Może uda nam się nawet w naszym mieści spotkać turystów, co jest bardzo możliwe, szczególnie jeżeli chodzi o cudzoziemców. Może tego nie zauważyliśmy, ale latem ich liczba na ulicy zdecydowanie się zwiększa. Dzieje się tak dlatego, że wolą oni wybierać spokojne miasteczka, a nie ulice pełne ludzi, skwaru. Może będziemy mieli szansę nawiązać z nimi znajomość, co pozostanie nam pamiątką już na całe życie.

Aby dane miejsce wypoczynkowe stało się atrakcyjne dla turystów, musi posiadać wiele udogodnień czyli atrakcji turystycznych. Wtedy coraz więcej turystów będzie przybywać do tego miejsca, a co z kolei oznacza większe dochody.

Dlatego tak ważne jest, aby władze miasta zwróciły na to uwagę. Rozwój turystyki niesie dwojakie korzyści. Z jednej strony dla inwestorów zarabiających na turystach, a z drugiej dla samych turystów, którzy istotnie chcą podróżować i zwiedzać. Do atrakcji turystycznych mogą należeć kryte i odkryte pływalnie, wielu z nas lubi spędzać czas w wodzie w upalne dni. Turyści także z chęcią odwiedzą kino, wybierając się na jakiś ciekawy seans. Atrakcją turystyczną są także wypożyczalnie różnorakiego sprzętu, poczynając od rowerów, poprzez gokarty, aż do skuterów wodnych. Wiele rodzin odwiedzających daną miejscowość turystyczną, z radością wybierze się co najmniej raz na przejażdżkę takimi środkami. Atrakcją turystyczną są także parki, w których można wypocząć i schronić się przez rozgrzanym słońcem. Ważne są także szlaki rowerowe, gdyż coraz częściej ludzie wybierają się na przejażdżkę rowerem.

Dużą uwagę władze miejscowości wypoczynkowej powinni zwrócić także na rozbudowaną sieć hoteli i restauracji, bez nich ani rusz. Turysta musi mieć gdzie się najeść i dobrze wyspać, w przeciwnym razie będzie omijał tą miejscowość szerokim łukiem. Turysta musi mieć dobre wspomnienia związane z danym miejscem, a wtedy z pewnością do niego wróci. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ale przy odrobinie dobrych chęci i nakładu finansowego jak najbardziej da się to zrobić. Wszystko jednak zależy od władz miasta i z tego jak bardzo zdają sobie sprawę z konieczności rozbudowy sektora turystycznego. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wakacje, więc powinniśmy z tego korzystać. Atrakcje turystyczne na pewno są dobrym krokiem w tym kierunku, i na pewno pieniądze wydane na koszt ich budowy, nie zmarnują się, a co więcej, z pewnością wkrótce zwrócą się z nawiązką.