Archive for June, 2010

W górach

June 28th, 2010

Comments ( 0 )

Okolice górskie także bardzo często są wybierane przez nas, jako miejsce gdzie chcemy spędzić swój urlop i odpocząć. Znacznie częściej wybieramy się tu jednak zimą, gdyż istnieją tu sprzyjające warunki do uprawiania sportów zimowych, jak jazda na nartach, snowboardzie itd. tereny górskie są wtedy w stanie przyjąć naprawdę bardzo wiele turystów, nie tylko z Polski.

Tatry są atrakcyjne także dla zagranicznych turystów, szczególnie jeżeli chodzi o cenę. Jest tu dla większości Europejczyków dość tanio, ich zarobki są bowiem większe od naszych, i mogą sobie oni tutaj na więcej pozwolić. Góry przyciągają nas do siebie także swoim pięknem, to tutaj możemy podziwiać cudowne widoki, których nie mamy przecież na co dzień. To także świeże, górskie powietrze zatrzymuje nas tutaj na dłużej, staje się także niejako elementem uzdrowiskowym, bo to właśnie w górach powstaje wiele sanatoriów. Powietrze jest tutaj nieskażone, świeże, aż przyjemnie jest nim oddychać, odpoczywając jednocześnie od miejskiego smogu. Wspinanie się po górach jest dla nas wielką atrakcją, lubimy ten sport, relaksuje on nas.

W zimie istnieje jednak zagrożenie lawinowe, więc także z górską wspinaczką należy uważać, gdyż nie zawsze musi być ona bezpieczna. Bezpiecznie jest tylko latem, gdy śnieg już tak nie zalega i raczej mało prawdopodobne, by zrobił komuś krzywdę, już prędzej się roztopi. Dla wielu turystów jednak nawet zagrożenie lawinowe nie jest przeszkodą, bo góry są ich pasją i chcą jak najbardziej wykorzystać swój urlop, a nie przesiedzieć go w schronisku czy hotelu. Turystyka w górach jest na bardzo wysokim poziomie, wykształciła ona bardzo wiele charakterystycznych dla obszarów górskich cech. Jedną z nich są oscypki, znane już chyba w całej Polsce. Popularna stała się także góralska ciupaga, którą można spotkać już teraz w niejednym Polskim domu. Z górami kojarzą nam się także góralskie stroje, czarny kapelusz zdobiony czerwonymi muszlami, z piórem gęsi. Także je można zakupić w górskich sklepach z pamiątkami. Właśnie takie elementy stanowią o niezwykłości tego miejsca, o tym, że jest ono w jakiś sposób charakterystyczne i sprawia, że po prostu chce się tu wracać.

Często wybierając się na wakacje, korzystamy z gotowych ofert wypoczynku, które znajdujemy właśnie w biurach turystycznych. Czekają tam na nas gotowe oferty, każda inna, wśród nich na pewno znajdziemy coś dla siebie. Czasem trudno jest nam się zdecydować na jeden typ, bo tu podoba nam się jedna rzecz, a gdzie indziej druga. Wtedy najlepsza opcją jest wybranie oferty typu All inclusive, co oznacza, że na miejscu będziemy mieć zapewnione wszystko, w dowolnych ilościach. Oferty wakacyjne takiego typu są zwykle drogie, jednak na pewno opłacalne, gdyż możemy brać wszystko w takich ilościach, jakich chcemy, w cenę wlicza się także alkohol, co może być dla niektórych niespodzianką. Na takich wakacjach możemy więc z wszystkiego korzystać do woli, jeść i pić ile chcemy.

Jeżeli jednak nie stać nas na takie podróżowanie, warto zainteresować się tańszymi ofertami. Panie w biurach podróży na pewno nam pomogą i znajdą coś odpowiedniego, co pasowałoby właśnie do nas. Pytania możemy, a nawet powinniśmy zadawać, by rozwiać wszystkie nasze wątpliwości, byśmy byli pewni, że ta oferta jest w porządku i nikt nie chce nas tutaj oszukać. Chodzi przecież o to, byśmy mieli wymarzone wakacje, warto więc zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły. Należy do nich także transport, który nie zawsze jest wliczony w cenę wycieczki, dlatego powinniśmy bardzo na to uważać, bo loty wcale nie są takie tanie. Ważne jest także wyżywienie na miejscu, w którym chcemy wypocząć. Powinniśmy zwrócić uwagę, jak często przysługuje nam posiłek, i czy to nam wystarcza.

W przeciwnym razie powinniśmy zabrać ze sobą więcej pieniędzy, by dokupić na miejscu coś do jedzenia i nie umrzeć z głodu. Nawet gry obsługa w biurach turystycznych wydaje się nam bardzo miła i godna zaufania, powinniśmy zabrać wybraną przez nas ofertę do domu, spokojnie przeanalizować, a dopiero potem zakupić. Dzięki temu zabezpieczymy się przed nieprzyjemnymi sytuacjami, z którymi możemy spotkać się podczas urlopu. Pamiętajmy więc o tym, a wtedy na pewno nasze wakacje będą okresem pełnego wypoczynku, a nie niepotrzebnych nerwów.

Bardzo często planując sobie urlop wybieramy się zagranicę. Dlaczego tak się dzieje? Czemu nie wolimy spędzić naszych wakacji w kraju, dać zarobić okolicznym firmom? Na pewno zagraniczne wakacje kuszą nas ładną pogodą, ciepłym morzem i piaszczystą plażą.

Ten obraz nie może równać się z niczym, a teraz da się go urzeczywistnić. Europa wydaje nam się miejscem pięknym, głęboko wierzymy, że tam odpoczniemy lepiej, niż miałoby to miejsce w Polsce. Nic bardziej mylnego, jednak zajmijmy się teraz urlopem za granicą. Turystyka w Europie jest na bardzo wysokim poziomie, istnieje wiele miejsc, które utrzymują się jedynie z niej. Są to miejsca, do których turyści przybywają przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne.

Można tu wymienić np. Krzywą Wieże w Pizzie, Wieże Eiffela w Paryżu czy też Big Bena w Londynie. Do ich podziwiania nie potrzebujemy słonecznej pogody, jednak byłoby nam miło, gdyby takowa się pojawiła. Zagranicę wyjeżdżamy głównie dlatego, by zobaczyć coś, czego nie możemy zobaczyć w Polsce, by poszerzyć swoje horyzonty. Europa kusi nas swoją atrakcyjnością nie tylko na zachodzie, ale przede wszystkim na południu. Grecja, Bułgaria, Turcja, co roku przyciągają miliony turystów z całego świata, którzy właśnie tam widzą miejsce swojego wypoczynku, po całym roku ciężkiej pracy. Wybieramy te miejsce głównie ze względu na panujące tam warunki atmosferyczne, czyli ładną pogodę i ciepłe morze. Co nam do szczęścia więcej potrzeba? Zupełnie nic, możemy rozkoszować się piękną pogodą leżąc na piaszczystej, rozgrzanej plaży, maczając palce w południowym morzu. Jest to na pewno o wiele trudniejsze do doświadczenia w Polsce, gdyż nasz Bałtyk nie należy do mórz ciepłych, a pogoda nie zawsze nam sprzyja, wręcz morska bryza przyprawia nas o dreszcze. Może właśnie z tych powodów wybieramy tereny zagraniczne na miejsce naszego urlopu, chcemy odpocząć od szarej rzeczywistości i codziennego pośpiechu. To tutaj możemy w ciepłym, południowym słońcu, naładować akumulatory na cały przyszły rok.

Na wakacje z reguły wybieramy się całą rodziną, wliczając w to także psa, czy też inne futerkowe zwierze. Takie rodzinne wyjazdy mają swój urok, są ubóstwiane przez wszystkie rodziny. To właśnie rodzice po ciężkim, zapracowanym roku, mają w końcu czas spędzić dużo chwil ze swoimi pociechami. To także dzieci po ciężkim roku odczuwają ulgę, chcą cieszyć się z tych wakacji. I choć czasami z żalem wybierają się na te wakacje z rodzicami, to mają szansę się nimi w pełni cieszyć, jeżeli tylko będą tego chcieli.

Turystyka stworzyła bardzo wiele udogodnień dla podróżujących rodzin, czerpie ona z tego oczywiście zyski. W nadmorskich kurortach kuszą nas swoim wyglądem gokarty, czy też skutery wodne. Nie jest to tania zabawa, ale znakomita forma rozrywki dla całej rodziny. Także Wesołe Miasteczka są bardzo popularne w okresie letnim, zyskują bardzo wielu klientów, głównie dzieci z ich rodzicami. Także miejsca, które możemy zwiedzać, oferują tańsze bilety rodzinne, dzięki czemu podróżowanie staje się także tańsze. Po całym dniu pełnym rozrywek, rodzice mogą zabrać swoje pociechy na rodzinny obiad do restauracji, oferujących promocje, przy zamawianiu obiadu, dla całej rodziny. Jest to korzystne nie tylko dla samej rodziny, ale także dla inwestorów. Takie promocje przyciągają klientów na długo, zazwyczaj na cały okres ich pobytu w danych miejscu turystycznym.

Rodzinne wakacje mogą więc łączyć przyjemne z pożytecznym, pod warunkiem, że cała rodzina świetnie się bawi. Wiele miejscowości turystycznych oferuje także specjalne miejsca do robienia zdjęć, co także może stać się rozrywką dla całej rodziny. Także spacery po danej miejscowości, po plaży, czy też po górach, bardzo zbliżają rodzinę. Gdy pogoda nie dopisuje, równie ciekawie można spędzić czas w hotelu. Wspólne uprawianie sportu, także sprzyja zaciśnięciu się więzi rodzinnych. Turystyka nastawiona jest więc także nie pod pojedynczego klienta, ale właśnie pod rodziny. Chcemy spędzać czas wypoczynku z naszymi najbliższymi, a że dodatkowo możemy czerpać z tego korzyści finansowe – to już zasługa turystyki.

Często wyjeżdżając na wakacje, zadajemy naszym bliskim pytanie, co chcieliby dostać od nas w pamiątce. To właśnie sprawia, że kupujemy te rzeczy w danym miejscu wypoczynkowym, chcemy po prostu zadowolić naszych bliskich. Cieszymy się, że możemy kogoś obdarować czymś dla nas ważnym, czymś symbolicznym, co nawiązuje do miejsca, w którym wypoczywaliśmy, gdzie nam się bardzo podobało.

Pamiątki turystyczne możemy kupować także sami dla siebie, by potem w zimowe dni spoglądając na nie, przypomnieć sobie tamte chwile błogiego spokoju i wypoczynku. Pamiątki są też symbolami danych miejsc, są charakterystyczne dla danego obszaru, dlatego stają się rzeczami niezwykłymi, nietypowymi. Nie oszukujmy się jednak – powstały one w celu czerpania zysków z turystyki, przyciągania uwagi klienta, przez atrakcyjne towary, kojarzące się z danym miejscem.

Mimo że pamiątki turystyczne z założenia są tworzone w celu zyskania korzyści majątkowych, to bardzo przyjemnie nam się je kupuje, jesteśmy przekonani, że na pewno nam się przydadzą. W rzeczywistości jednak postawiona w domu figurka Wieży Eiffela, będzie nam o niej przypominać może przez miesiąc, potem stanie się już tylko elementem wystroju naszego salonu. Przypomnimy sobie o niej dopiero wtedy, gdy ktoś z gości zwróci na nią uwagę. Jest to jednak bardzo miłe uczucie, lubimy powracać do tych miejsc w myślach. Pamiątką turystyczną z danego miejsca nie musi być koniecznie figurka czegoś charakterystycznego, może to być także kubek, koszulka, breloczek lub inna rzecz kojarząca się z tym miejscem. Pamiątki kupujemy tylko tam, gdzie nam się podobało, gdzie coś charakterystycznego udało nam się zapamiętać. Często lubimy składować owe pamiątki w specjalnych szafkach, ukazujących jednocześnie to, ze lubimy podróżować i zwiedzać. Dla dzieci pamiątkami z danych wakacji mogą być także zabawki, słodycze, ubrania, nieposiadające niczego kojarzącego się z danym miejscem. Dziecko na pewno bardziej będzie cieszyć się z zabawki, niż szklanej figurki, którą co najwyżej można postawić na stole. Pamiętajmy o tym, bo pamiątki turystyczne mają wywoływać u nas uśmiech i miłe wspomnienia, a nie zażenowanie.