Archive for the ‘Góry’ Category

W górach

June 28th, 2010

Comments ( 0 )

Okolice górskie także bardzo często są wybierane przez nas, jako miejsce gdzie chcemy spędzić swój urlop i odpocząć. Znacznie częściej wybieramy się tu jednak zimą, gdyż istnieją tu sprzyjające warunki do uprawiania sportów zimowych, jak jazda na nartach, snowboardzie itd. tereny górskie są wtedy w stanie przyjąć naprawdę bardzo wiele turystów, nie tylko z Polski.

Tatry są atrakcyjne także dla zagranicznych turystów, szczególnie jeżeli chodzi o cenę. Jest tu dla większości Europejczyków dość tanio, ich zarobki są bowiem większe od naszych, i mogą sobie oni tutaj na więcej pozwolić. Góry przyciągają nas do siebie także swoim pięknem, to tutaj możemy podziwiać cudowne widoki, których nie mamy przecież na co dzień. To także świeże, górskie powietrze zatrzymuje nas tutaj na dłużej, staje się także niejako elementem uzdrowiskowym, bo to właśnie w górach powstaje wiele sanatoriów. Powietrze jest tutaj nieskażone, świeże, aż przyjemnie jest nim oddychać, odpoczywając jednocześnie od miejskiego smogu. Wspinanie się po górach jest dla nas wielką atrakcją, lubimy ten sport, relaksuje on nas.

W zimie istnieje jednak zagrożenie lawinowe, więc także z górską wspinaczką należy uważać, gdyż nie zawsze musi być ona bezpieczna. Bezpiecznie jest tylko latem, gdy śnieg już tak nie zalega i raczej mało prawdopodobne, by zrobił komuś krzywdę, już prędzej się roztopi. Dla wielu turystów jednak nawet zagrożenie lawinowe nie jest przeszkodą, bo góry są ich pasją i chcą jak najbardziej wykorzystać swój urlop, a nie przesiedzieć go w schronisku czy hotelu. Turystyka w górach jest na bardzo wysokim poziomie, wykształciła ona bardzo wiele charakterystycznych dla obszarów górskich cech. Jedną z nich są oscypki, znane już chyba w całej Polsce. Popularna stała się także góralska ciupaga, którą można spotkać już teraz w niejednym Polskim domu. Z górami kojarzą nam się także góralskie stroje, czarny kapelusz zdobiony czerwonymi muszlami, z piórem gęsi. Także je można zakupić w górskich sklepach z pamiątkami. Właśnie takie elementy stanowią o niezwykłości tego miejsca, o tym, że jest ono w jakiś sposób charakterystyczne i sprawia, że po prostu chce się tu wracać.