Archive for the ‘Miasta’ Category

Wielu z nas na swój urlop wybiera się właśnie do tego jakże symbolicznego i pięknego miasta Polski. O Krakowie jest już nie tylko głośno u nas, ale także w całej Europie. Każdy turysta dostrzega jego niebanalne właściwości, przepiękne widoki i klasyczne budowle. Jedną z nich jest Kościół Mariacki, znajdujący się na krakowskim rynku. Każdy z nas może go odwiedzić, wspiąć się na sam jego szczyt, i podziwiać Kraków z jego szczytu. Przed jego wrotami możemy dostrzec liczne postacie mimów, którzy zachęcają nas do siebie swoimi strojami, jak i niecodziennymi pozami. Często są oni powodem naszego uśmiechu, za odpowiednią stawkę możemy wykonać sobie z nimi zdjęcie.

Na krakowskim rynku znajdują się także Sukiennice, w których obecnie znajdują się malutkie sklepiki z pamiątkami z Krakowa. Sukiennice są symbolem tego miasta, wielu turystów przyjeżdża tutaj właśnie ze względu na nie. Nieopodal krakowskiego rynku odnaleźć możemy także Wawel, czyli siedzibę królów polskich. Jest to nie bywałe miejsce dla każdego Polaka, jest to niejako grobowiec najważniejszych postaci w naszym Państwie, sięgając aż do jego początków. Przed Wawelem znajduje się Smok Wawelski, który cieszy dzieci ziejącym z jego paszczy ogniem. Robi to oczywiście za odpowiednią opłatą, co jest podstawą turystyki, nie możemy liczyć na nic za darmo. Pod Wawelem rozciąga się Wisła, nad którą możemy poleżeć w słoneczne dni. W dni mniej słoneczne, może być ona przyczyną niestety tragedii, czyli powodzi, ale jej stan jest dobrze kontrolowany przez władze miasta.

Kraków jest miejscem niezwykłym nie tylko ze względu, na jego walory typowo turystyczne, ale także ze względu na Centra Handlowe. Oprócz Katowic nie ma nigdzie w pobliżu równie dużego miasta, z duża liczbą markowych sklepów. To przyciąga dużo ludzi szczególnie w weekendy, dlatego Kraków nigdy nie śpi. Miasto ciągle żyje, zmieniają się tylko przechadzający przez ulice ludzie. Może dzięki temu nabiera ono także swojego uroku i sprawia, że wracamy do niego, bo po prostu chcemy, bo mamy taką wewnętrzną potrzebę.

Warszawa jest bardzo urokliwym miejscem, dlatego wiele osób powraca do niej z sentymentem. Nie jest może miejscem typowo wypoczynkowym, ale jest w końcu stolicą naszego kraju i chcąc nie chcąc, kiedyś trzeba się tam w końcu wybrać. Wiele ludzi wyjeżdża tam często w interesach, bo po prostu lubi, Dlatego Warszawa jest przygotowana na dużą liczbę turystów i dlatego staje się miejscem jak najbardziej atrakcyjnym turystycznie. Szeroka baza hoteli na różnych poziomach sprawia, że każdego stać na nocowanie w Warszawie, na różnym poziomie. W Warszawie istnieje równie wiele restauracji, mogących przyjąć wszystkich turystów po dowolnej cenie.

Oprócz tych bardziej biznesowych wizyt, do Warszawy można wybrać się także dla przyjemności. Podczas takiej wizyty nie możemy zapomnieć o zobaczeniu pomnika Szopena. Jest on już prawie symbolem całej Polski, dlatego jest tak ważny. Oprócz tego warto też zajrzeć do Łazienek, jest to bardzo urokliwe miejsce. Możemy tu odpocząć, a otaczający je park jak najbardziej sprzyja letnim spacerom. Chociaż Warszawa jest bardzo ruchliwym miastem, w tym właśnie miejscu zaznać możemy spokoju. Ważnym obiektem w Warszawie jest także Pomnik Kultury i Nauki. Widok z jego szczytu jest przepiękny, możemy podziwiać całą Warszawę z lotu ptaka. W tym oto Pałacu często organizowane są różnego rodzaju wystawy, o ciekawej tematyce.

Wstęp na nie oczywiście nie jest darmowy, ale turystyka tutaj musi mieć się tez z czego utrzymywać. Ten Pałac jest niejako symbolem Warszawy, podobnie jak znajdująca się w pobliżu ronda Palma. Może zimą nie wygląda ona zbyt zachwycająco, jednak latem wygląda dość egzotycznie i nadaje temu miejscu klimat. Oprócz tak znanych obiektów w Warszawie istnieje także bardzo dużo muzeów, o których nie możemy zapomnieć będąc tam. Ich zwiedzanie będzie dla nas czystą przyjemnością, będziemy mogli poznać bliżej życiu królów, ale także dowiedzieć się o tragizmie II Wojny Światowej. Warszawa pochwalić się może także Metrem, z którego na pewno powinniśmy chociaż raz skorzystać, gdyż jest to dosyć ciekawe uczucie. W żadnym innym Polskim mieście tego nie spotkamy, doceńmy więc Warszawę i jej uroki. Gdy już to uczynimy, a pewnością przekonamy się. Dlaczego właśnie ona nosi zaszczytny tytuł stolicy Polski.

Wielu z nas na miejsce swojego nadmorskiego pobytu wybiera urokliwe miejsce jakim jest właśnie Sopot. To spokojnie miasto, w okresie letnim staje się istną stolicą letniego wypoczynku, przybywają tu tysiące,a nawet miliony turystów, nie tylko z Polski. Rozentuzjazmowani turyści mogą godzinami wylegiwać się na plaży poznając zalety polskiego morza – Bałtyku. Nie ma nigdzie w pobliżu równie urokliwego miejsca. Baza turystyczna jest tu na bardzo wysokim poziomie, jak najbardziej jest przygotowana na przyjęcie ogromnej liczby turystów.

Turystyka rozwija się tu od niedawna, jednak całkiem dobrze sobie radzi, a sami turyści z radością powracają tu co roku. Symbolem Sopotu jest oczywiście molu, którym dla przyjemności można przechadzać się godzinami. Wczasowicze tak właśnie czynią, a także opalają się na nich rozkładając swoje leżaki. Jest to całkiem normalny widok i każdy tubylec już do niego przywykł. Sopot oferuje nam także coroczny Sopot festiwal, na który zjeżdżają się artyści z całej Polski. Impreza ta jest bardzo znana dlatego co rok przyciąga liczną publiczność, nie tylko tą wypoczywającą w Sopocie. Jest ona bardzo znana, można świetnie pobawić się w rytmie doskonałej, letniej muzyki, na scenie rozłożonej przy samym morzu. To właśnie to nadaje specyficzny charakter całej imprezie i sprawia, że staje się ona niejako unikatowa. W takie dni Sopot notuje znaczny wzrost turystów, przepełniają się miejsca noclegowe, a i w restauracjach i barach możemy zauważyć wzrost ruchu. Zwiększają się wtedy dochody z turystyki, z których niektórzy tubylcy żywią się przez cały kolejny rok. Sopot to miejsce bardzo symboliczne także pod względem historycznym. Latarnia morska znajdująca się nieopodal morza, pozwala nam spojrzeć na cały Sopot z lotu ptaka, podziwiać jego uroki. Wbudowana jest tam także luneta, dzięki której możemy z bliska przyjrzeć się wybranym obiektom. Sopot kusi nas swoją atrakcyjnością, wielu z nas ulega tej pokusie. Piękna plaża także jest powodem naszych westchnień, a dobrze zorganizowane atrakcje turystyczne sprawiają, że wielu wczasowiczów czuje się tu jak w domu i z chęcią powraca tu co rok.

Często jako cl naszych letnich wakacji wybieramy rejony krajów zachodnich. Są one bardzo bogate pod względem atrakcyjności kulturowej, posiadają wiele zabytków i charakterystycznych obiektów. Wielu ludzi udaje się do nich właśnie po to, aby zobaczyć sławną krzywą wieże w Pizzie, Wieże Eiffela w Paryżu, Big Bena w Wielkiej Brytanii. Są to miejsca wręcz kultowe i podczas takiej podróży na pewno nie można ich ominąć. Oprócz tego kraje Europy zachodniej są bardzo rozwinięte pod względem gospodarczym, a co za tym idzie także turystycznym.

Są przygotowane na przyjęcie ogromnej liczby turystów i wczasowiczów, miejsca nie zabraknie dla nikogo. Czerpią z tego oczywiście ogromne dochody, dlatego te miasta w okresie letnim stają się o wiele bardziej ruchliwe. Niektóre z nich jak na przykład Hiszpania i Portugalia mają także bardzo atrakcyjny klimat i położenie. Ulokowanie nad morzem sprawia, że co raz napływa tu coraz więcej fanów ciepłego morza i klimatu. Jest to prawie tak gorąco jak w Grecji czy Bułgarii. Te państwa mają także swoje zabytki, są więc atrakcyjne turystycznie pod każdym względem. Taka wycieczka europejska jest dla wielu ludzi bardzo ważnym wydarzeniem, bo Europa jest bliska sercu każdemu z nas, a dzięki takich wycieczkom możemy ją bliżej poznać. Pod względem turystycznym te tereny są bardzo atrakcyjne, niczego im nie brakuje, a baza turystyczna jest ponadto cały czas rozbudowywana. Wszystko po to, aby przyciągnąć jeszcze większą liczbę wczasowiczów i zbić na nich dochody. To właśnie przez takie czynniki jak klimat, położenie nad morzem i duża liczba miejsc kultowych, wartych zobaczenia sprawiają, że każdy z nas pragnie się tam wybrać. Przy okazji można także potrenować język, bo za granicą niestety po polsku się nie dogadamy. Jest to właśnie bardzo duży plus, i szczególnie rodzice lubią wysyłać do Europy swoje pociechy, aby wypoczęły tam odpowiednio, ale także podszkoliły język. Jest to dwojaka korzyść, a jaką raczej przystajemy, bo nauka przez zabawę to przecież wielka przyjemność.

February 15th, 2010

Comments ( 0 )

Wycieczka dookoła świata

Na pewno nie raz już słyszeliśmy podobne tytuły, z reguły jednak kojarzą nam się one z fantastyką, z filmem i teatrem. Rzeczywiście, ten motyw poruszany był już wiele razy w literaturze, jednak teraz możemy sami go urzeczywistnić. Turystyka światowa jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, nie istnieją więc żadne przeszkody w tym, aby podróżować dokąd tylko się chce. Niektóre biura podróży, oferują nawet takie wycieczki w swoich katalogach, są one jednak z reguły bardzo drogie i nie każdego na nie stać. Wlicza się na koszt takiej wycieczki przede wszystkim transport, w zależności także od tego czym chcemy podróżować. Moim zdaniem jednak wycieczka dookoła świata samolotem, wcale nie jest ciekawa i nie daje nam poczucia zwiedzenia całego świata, nie poczujemy się wewnętrznie dowartościowani.

Podczas takiej wycieczki powinniśmy poruszać się tylko lądem i wodą. Jest ona więc bardzo czasochłonna, ale dla chcącego nic trudnego. Podczas takiej wizyty na pewno powinniśmy dać sobie parę dni na odpoczynek, ponieważ będąc cały czas w podróży istotnie możemy się zmęczyć, a  jest to także nie zdrowe dla naszego organizmu.

Wycieczka dookoła świata może być naprawdę bardzo fascynująca, jednak bardzo mało ludzi decyduje się na taki wyczyn. Podczas niej powinniśmy zobaczyć kultowe miejsca, charakterystyczne dla danego obszaru, poznać inne klimaty, zasmakować podróżnego życia. Niektórym może to nawet przypaść do gustu, a o takiej wycieczce będzie głośno w całej dzielnicy. Więc jeżeli tylko mamy trochę wolnego czasu i przez długie lata odkładane pieniądze, które kiedyś trzeba w końcu wydać na coś konkretnego, teraz wreszcie możemy je wydać na coś bardzo fascynującego. Zróbmy coś innego niż wszyscy, a na pewno poczujemy się lepiej. Jeżeli tylko mamy takie możliwości, a baza turystyczna jak najbardziej nam na to pozwala, to zróbmy to. Nie czekajmy, bo w końcu się zestarzejemy. Wycieczka dookoła świata może być bardzo fascynującym przeżyciem, i na pewno pozostanie w naszych wspomnieniach na zawsze.