Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc znajdujących się na obszarze Trentino, skupiających rewelacyjne ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, jest płaskowyż Paganella. Ten porośnięty gęstymi lasami teren należy
częściowo do Parku Narodowego Adamello Brenta – uznawanego za najpiękniejszy z obszarów chronionych znajdujących się w Dolomitach.

Płaskowyż Paganella to miejsce wprost idealne dla osób preferujących aktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Ulokowane na nim miejscowości stanowią świetnie zorganizowane ośrodki sportowe. Najważniejsze z nich to: Andalo, Molveno, i Fai della Paganella.

Andalo to wielki, bardzo nowoczesny i wciąż rozwijający się ośrodek turystyczny. Posiada świetną bazę noclegową w postaci kilkudziesięciu hoteli i gospodarstw. Trasy narciarskie są tu dobrze zorganizowane, większość z nich jest dodatkowo naśnieżana. Do dużych atrakcji zalicza się m.in. czarny szlak o nazwie Olimpica, biegnący ze szczytu Paganella w dół do miejscowości Andalo. Większość pozostałych tras to szlaki o umiarkowanej trudności. W Andalo startują dwa wyciągi należące do centrum narciarskiego Paganella. Mieści się tutaj także coś, co bardzo uszczęśliwi miłośników jazdy na łyżwach: duży stadion z krytym lodowiskiem o nazwie Stadio del Ghiaccio. Dla osób preferujących jazdę na nartach biegowych przygotowano specjalną, wiodącą dookoła jeziora, oświetlaną po zmroku trasę o długości 3 kilometrów.

Przed wyruszeniem na trasę narciarską lub pieszo na szlak górski nie powinno się zapominać o sprawdzeniu prognozy pogody – tutaj znajdziecie szczegółowe informacje o pogodzie w Andalo. Mimo pięknej, słonecznej aury panującej w Dolomitach przez większość dni w roku, trzeba pamiętać o charakterystycznych dla klimatu górskiego nagłych zmianach warunków atmosferycznych.

Molveno to miejscowość będąca drugim z najważniejszych ośrodków znajdujących się na płaskowyżu Paganella. Jest również położona nad malowniczym jeziorem, w którego wielkiej, lśniącej tafli odbijają się skaliste szczyty gór masywu Brenty. Jezioro Molveno jest wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników sportów wodnych – przede wszystkim dlatego, że dzięki swojej dużej głębokości (85 m) nie zamarza zimą. Można więc pływać, żeglować itd. o każdej porze roku. Turyści bardzo cenią sobie tutejsze rejony ze względu na dogodne warunki do pieszych wędrówek i uprawiania kolarstwa górskiego. Z miejscowości Molveno można wspiąć się przez gęsty las na szczyty należące do masywu Dolomitów Brenty oraz na górę Gazza, liczącą 2034 m wysokości, po której biegną rewelacyjne trasy narciarskie. Jeśli ktoś uzna, że szlaków do jazdy na nartach jest tu za mało, może łatwo dostać się np. skibusem bądź hotelowym transportem do położonego w odległości 4 kilometrów ośrodka narciarskiego o nazwie Paganella. Obsługujący te okolice transport funkcjonuje bez zarzutów, dzięki czemu swobodnie można przemieszczać się pomiędzy ośrodkami i korzystać z oferowanych przez nie atrakcji. Tutaj znajdziecie dokładne informacje o Molveno.