Predazzo

February 18th, 2010

Val di Fiemme (włoska nazwa “Val di Fiemme” oznacza “Dolina Płomieni”) to dolina położona w obszarze Trentino, 60 km od Trydentu i 40 km od Bolzano. Dolina Val di Fiemme jest wypełniona doskonałymi trasami i urokliwymi miejscami, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Otacza ją łańcuch górski Lagorai, masyw górski Latemar i częściowo Pale di San Martino. Stanowi fragment doliny potoku Avisio, płynącego od lodowca Marmolady. Dolina Val di Fassa leżąca na północy stanowi jej przedłużenie – w miejscowości Moena znajduje się połączenie pomiędzy nimi dwiema. To w Val di Fiemme, zwanej przedsionkiem Dolomitów, zaczynają się wysokie, masywne góry charakterystyczne dla tego regionu. Do pięciu najważniejszych znajdujących się tu ośrodków narciarskich należą: największe Ski Center Latemar w pobliżu Predazzo i Pampeago, Alpe Cermis koło Cavalese, Passo Lavazè-Oclini, Bellamonte-Alpe Lusia i Passo Rolle.

Charakterystycznym widokiem w Val di Fiemme są gęste świerkowe lasy i malowniczo położone górskie wioski. Dolina ta jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku podczas pory zimowej, gdy na halach działają liczne wyciągi narciarskie. Rejon ten jest rewelacyjny dla miłośników nordic walkingu – dwa główne centra to Lavazè i oświetlane po zmroku Lago di Tesero. W lecie panuje tam zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny. Atrakcję może stanowić bliskość przylegającej grupy górskiej Latemar.

Na obszarze Val di Fiemme, u wylotu doliny Travignolo, znajduje się duża miejscowość o nazwie Predazzo. To, obok Cavalese, główna miejscowość i najważniejszy ośrodek narciarski tego rejonu. Miejsce znane jest ze skoczni narciarskich, na których odbywały się mistrzostwa świata w latach 2003 i 1991. Z miejscowości Predazzo biegnie szosa, która prowadzi do przełęczy Passo Valles i Passo Rolle – tuż pod urwiska jednej z najciekawszych grup Dolomitów, a mianowicie Pali. Z Predazzo kursuje kolejka, która zawiezie Was do Ski Center Latemar. Interesująca jest także zabudowa miasta – w sporej części domów znajdują się nadal gotyckie okna i portale oraz freski, które zachowały się z dawnych czasów.

Stoki okalające dolinę Val di Fiemme położone są na wysokości od 1000 do 2300 m.n.p.m., co gwarantuje dobre warunki śniegowe na wszystkich trasach narciarskich. Dolomity to region roziskrzony słońcem – świeci ono tutaj przez ponad 80% dni w roku. Można powiedzieć, że jadąc w te właśnie góry, słońce mamy zagwarantowane. Można też jednak mieć pecha i trafić na mgły bądź śnieżyce. Latem pogoda jest jeszcze bardziej skłonna do gwałtownych przekształceń. Aby uniknąć w Val di Fiemme niespodziewanych zmian warunków atmosferycznych, mogących popsuć nam zabawę, warto przed wyjazdem na jedną z tras sprawdzić prognozę pogody. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje o pogodzie w Val di Fiemme. Możliwością, z której warto korzystać, jest podgląd warunków panujących na stoku – np. wybierając się na trasę z ośrodka w Predazzo możemy wejść na stronę internetową, która oferuje nam widok na trasy z kamer tam zamieszczonych – tutaj możecie sprawdzić warunki rejestrowane przez kamery w Predazzo.