Aby dostać się na nasz wymarzony urlop, musimy użyć jakiegoś środka transportu. Jeżeli trasa nie jest zbyt długa, jak najbardziej w tej roli sprawdzi się po prostu auto. Musimy jednak pamiętać o przerwach w jego kierowaniu, gdyż nadmierne przemęczenie może stać się bardzo niebezpieczne. Dodatkowo auto dość dużo pali, co w naszym kraju wiąże się także z wysokimi kosztami, dlatego polecamy podróżowanie z jak największą grupą osób, wtedy koszty możemy podzielić między siebie. Z turystyką związane jest także podróżowanie samolotem, które to w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija, dużo z nas wybiera właśnie ten środek transportu. Jest on przede wszystkim szybki, długie dystanse możemy przebyć w krótkim czasie.

Lot samolotu jest jednak uzależniony od warunków atmosferycznych i nie może odbyć się podczas burzy, przez co często turyści muszą spędzać długie godziny oczekiwania na lotnisku. Podróżowanie samolotem nie jest tanie, ale powstają także tanie linie lotnicze, co sprawia, że każdy z nas może pozwolić sobie na lot samolotem. Samolot sprawdza się szczególnie na dużych dystansach, podróżuje się nim przyjemnie, a miłe otoczenie hostess umila nam i tak już krótki czas lotu. Jeżeli chodzi o podróżowanie autokarem, jest to jeden z najbardziej męczących środków transportu, a jednak jest on podstawą turystyki. Jego największą zaletą jest po prostu to, że jest tani, bo koszty dzieli się na wszystkich pasażerów, których w takim autokarze może być nawet 80. Autokar zanieczyszcza jednak środowisko, ale w dzisiejszym świecie, musimy wybierać po prostu mniejsze zło. Popularne stało się także podróżowanie statkiem, nie jest ono jednak przeznaczone dla wszystkich. Osoby cierpiące na chorobę morską, z pewnością nie mogą z niego korzystać.

Statek jest pomocny wtedy, gdy na naszej przeszkodzie do wakacyjnego miejsca wypoczynku, stoi woda. Tak więc możemy podróżować przez morze, wtedy jednak potrzebny jest prom, który jest w stanie przewozić zarówno ludzi, jak i samochody. Prom płynie stosunkowo szybko, na jego pokładzie może znajdować się dosłownie wszystko, wliczając restauracje i sklepy, przez co staje się dość uniwersalnym środkiem transportu.