Na pewno często zastanawiamy się, co sami możemy uczynić, aby nasze wakacje były bezpieczne. Po pierwsze musimy zacząć już takie starania w biurze podróży. Nie śpieszmy się z podjęciem decyzji, umowę najlepiej weźmy do domu i na spokojnie przeczytajmy. Ten wybór jest kluczowy, i jeżeli już tutaj pojawiają się pewne niedomówienia, trzeba je natychmiast rozwiać w biurze podróży, gdzie na pewno obsługa odpowie na wszystkie nasze pytania. Gdy jesteśmy już na miejscu naszego letniego wypoczynku, szczególną uwagę musimy zwrócić na słońce. W krajach południowych, gdzie temperatura jest znacznie wyższa niż u nas, powinniśmy ochraniać nasze głowy przez cały czas. Czapka na pewno nie szpeci naszego wizerunku, a może nas ochronić przed udarem słonecznym.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na naszą skórę, która także nie jest przyzwyczajona do tak dużego nasłonecznienia. Bardzo szybko możemy się opalić, a stąd już niedaleka droga do poparzenia, które może skończyć się nawet w szpitalu. Uważajmy więc na słońce, na pewno nie zasypiajmy opalając się, bo może to mieć tragiczne skutki. Używajmy płynu do opalania z wysokim filtrem, około 50, 60. Ochroni on nasze ciało, a przy tak dużym słońcu i tak w końcu się opalimy. W ciepłych krajach musimy dużą uwagę zwracać także na ilość wypijanych przez nas napojów. Powinna ona wynosić przynajmniej 2l na dzień, a nawet i więcej. W ten sposób ochronimy się przed odwodnieniem, co w ciepłych krajach jest bardzo częstym schorzeniem.

Turystyka oferuje nam przeróżne dania, potrawy, o których nigdy w życiu nie słyszeliśmy. Próbujmy ich jednak z umiarem, a zwracajmy szczególną uwagę na rzeczy nowe, do których nasz żołądek nie jest przyzwyczajony, i może na nie źle zareagować, a na pewno nie chcemy spędzić całego urlopu w ubikacji. Zwracajmy także uwagę na tubylców, gdyż nie zawsze muszą mieć oni uczciwe zamiary. Wykorzystują łatwowierność turystów, by się wzbogacić. Nie ufajmy takim typom, trzymajmy się zawsze w grupie, a wtedy na pewno nasze wakacje będą przebiegały w spokoju i po naszej myśli.