Nad morzem

July 9th, 2010

Comments ( 0 )

Wielu z nas na swój urlop wybiera się właśnie nad morze. Czemu wybieramy to miejsce? Dla wielu z nas morze wydaje się bardzo atrakcyjne ze względu na plaże, na fale, na to że naprawdę można wypocząć i jednocześnie nieźle się zabawić. Co prawda pobyt nad morzem nie jest tani, wiąże się nie tylko z kosztem dojazdu, ale także trzeba wynająć tam miejsce do nocowania, i oczywiście zapewnić sobie posiłek, co także nie należy do najtańszych rzeczy. Mówimy oczywiście póki co o polskim morzu, gdyż wielu z nas woli właśnie nad nim wypoczywać, niż wybierać się zagranicę. Polskie morze nie jest za ciepłe, wręcz zawsze jest zimne. Wchodzimy do Bałtyku głównie dlatego, że chcemy poleżeć na falach, poskakać przez nie, a nie dlatego, że jest tam ciepło. Także w upalne dni, Bałtyk może przerazić zimnem swoich fal, wolimy więc już prażyć się na słońcu. Polskie plaże, nie są bardzo zanieczyszczone, starajmy się więc o nie dbać, by także przyszli turyści mogli cieszyć się z ich stanu. Polskie morze ma swoje uroki i dlatego wielu z nas powraca tam co rok. Turystyka rozwija się tutaj bardzo dobrze, szczególnie zadowoleni są rybacy, których wyłowione ryby, stanowią większość naszych posiłków nad morzem. Jeżeli chodzi o morza zagraniczne, są one o wiele cieplejsze od Bałtyku i znacznie łatwiej i przyjemniej jest w nich przebywać. Jednak także skwar na plaży jest o wiele większy, co może nad zaszkodzić, gdyż nie jesteśmy przyzwyczajani do tak dużego nasłonecznienia. Na pewno nad zagranicznym morzem znacznie trudniej będzie nam się dogadać chyba, że z łatwością posługujemy się językiem angielskim, gdyż jest on dosyć powszechny. Zagraniczne ceny także nie są korzystne dla Polaków, jest tam dla nas bardzo drogo, zarabiamy za mało jak na tamtejsze standardy. Jednak raz w roku można zaszaleć, zrelaksować się i nie zwracać uwagi na wydatki. Na pewno ciepły klimat panujący na morzach południowych będzie nam w tym sprzyjał, tu pogoda raczej zawsze będzie ładna, aż zatęsknimy za Polską pogodą i z radością wrócimy po urlopie do kraju.

Na pewno nie ulega wątpliwości, że podstawą turystyki, są turyści. Bez nich nie byłoby dochodów z tego działu gospodarki, czyli turystyka po prostu by nie istniała. Turystą jest każda osoba, która wybiera się poza miejsce swojego zamieszkania, w celu zwiedzania czy też wypoczywania. Na miejscu swojego pobytu wydaje pieniądze, dzięki czemu utrzymuje tamtejszą gospodarkę.

Turysta podróżuje, bo lubi, nikt go do tego nie musi zmuszać. Wczasowicz jest także turystą, tylko ta nazwa wiąże się już konkretniej z okresem letnim, kiedy to wszyscy chcą podróżować, bo warunki atmosferyczne są najbardziej sprzyjające. Turystą może być pojedyncza osoba, jednak rzadko zdarza się, abyśmy podróżowali sami. Zawsze lepiej jest nam wziąć kogoś do towarzystwa, także razem czujemy się bezpieczniej, co w nowym miejscu jest niezwykle ważne. Przeważnie podróżujemy z rodziną, gdzie wszyscy mają szansę odpocząć od szarej rzeczywistości. Większa liczba osób wiąże się także z ekonomicznością, mniejszymi kosztami jazdy samochodem, ale także zniżkami w wielu turystycznych kurortach.

Istnieją przecież bilety rodzinne, na których można zawsze zaoszczędzić parę groszy. Turyści udają się w miejsca dla nich atrakcyjne, ale jak wiemy każdy lubi co innego. Jedni będą zadowoleni z codziennego, długiego wylegiwania się na plaży, inni swój wolny czas wolą spędzić aktywnie. Wszystko zależy bowiem od naszych wewnętrznych preferencji. Także to wpływa na to, co kupujemy i w jakich ilościach. Będąc w miejscowości turystycznej, wczasowicze muszą liczyć się na pewno z wyższymi kosztami utrzymania niż w tradycyjnym mieście. Ceny są tak zazwyczaj wyższe, ale raz na rok można zaszaleć, w końcu okazja takiego dłuższego wypoczynku, póki co się nie powtórzy. Wyjeżdżając więc w takie miejscowości, musimy zabrać ze sobą większą kwotę. Także ilość zgromadzonych przez nas pieniędzy przeznaczonych na urlop, wpływa w znacznym stopniu na to, jak i gdzie go spędzimy. Niektórzy nie lubią wydawać dużych kwot na egzotyczne wakacje, a pieniądze odłożyć na przyszłość. Każdy ma swój własny sposób na życie, pamiętajmy jednak o odpoczynku, który po rocznej harówce na pewno nam się należy.

W górach

June 28th, 2010

Comments ( 0 )

Okolice górskie także bardzo często są wybierane przez nas, jako miejsce gdzie chcemy spędzić swój urlop i odpocząć. Znacznie częściej wybieramy się tu jednak zimą, gdyż istnieją tu sprzyjające warunki do uprawiania sportów zimowych, jak jazda na nartach, snowboardzie itd. tereny górskie są wtedy w stanie przyjąć naprawdę bardzo wiele turystów, nie tylko z Polski.

Tatry są atrakcyjne także dla zagranicznych turystów, szczególnie jeżeli chodzi o cenę. Jest tu dla większości Europejczyków dość tanio, ich zarobki są bowiem większe od naszych, i mogą sobie oni tutaj na więcej pozwolić. Góry przyciągają nas do siebie także swoim pięknem, to tutaj możemy podziwiać cudowne widoki, których nie mamy przecież na co dzień. To także świeże, górskie powietrze zatrzymuje nas tutaj na dłużej, staje się także niejako elementem uzdrowiskowym, bo to właśnie w górach powstaje wiele sanatoriów. Powietrze jest tutaj nieskażone, świeże, aż przyjemnie jest nim oddychać, odpoczywając jednocześnie od miejskiego smogu. Wspinanie się po górach jest dla nas wielką atrakcją, lubimy ten sport, relaksuje on nas.

W zimie istnieje jednak zagrożenie lawinowe, więc także z górską wspinaczką należy uważać, gdyż nie zawsze musi być ona bezpieczna. Bezpiecznie jest tylko latem, gdy śnieg już tak nie zalega i raczej mało prawdopodobne, by zrobił komuś krzywdę, już prędzej się roztopi. Dla wielu turystów jednak nawet zagrożenie lawinowe nie jest przeszkodą, bo góry są ich pasją i chcą jak najbardziej wykorzystać swój urlop, a nie przesiedzieć go w schronisku czy hotelu. Turystyka w górach jest na bardzo wysokim poziomie, wykształciła ona bardzo wiele charakterystycznych dla obszarów górskich cech. Jedną z nich są oscypki, znane już chyba w całej Polsce. Popularna stała się także góralska ciupaga, którą można spotkać już teraz w niejednym Polskim domu. Z górami kojarzą nam się także góralskie stroje, czarny kapelusz zdobiony czerwonymi muszlami, z piórem gęsi. Także je można zakupić w górskich sklepach z pamiątkami. Właśnie takie elementy stanowią o niezwykłości tego miejsca, o tym, że jest ono w jakiś sposób charakterystyczne i sprawia, że po prostu chce się tu wracać.