Często wyjeżdżając na wakacje, zadajemy naszym bliskim pytanie, co chcieliby dostać od nas w pamiątce. To właśnie sprawia, że kupujemy te rzeczy w danym miejscu wypoczynkowym, chcemy po prostu zadowolić naszych bliskich. Cieszymy się, że możemy kogoś obdarować czymś dla nas ważnym, czymś symbolicznym, co nawiązuje do miejsca, w którym wypoczywaliśmy, gdzie nam się bardzo podobało.

Pamiątki turystyczne możemy kupować także sami dla siebie, by potem w zimowe dni spoglądając na nie, przypomnieć sobie tamte chwile błogiego spokoju i wypoczynku. Pamiątki są też symbolami danych miejsc, są charakterystyczne dla danego obszaru, dlatego stają się rzeczami niezwykłymi, nietypowymi. Nie oszukujmy się jednak – powstały one w celu czerpania zysków z turystyki, przyciągania uwagi klienta, przez atrakcyjne towary, kojarzące się z danym miejscem.

Mimo że pamiątki turystyczne z założenia są tworzone w celu zyskania korzyści majątkowych, to bardzo przyjemnie nam się je kupuje, jesteśmy przekonani, że na pewno nam się przydadzą. W rzeczywistości jednak postawiona w domu figurka Wieży Eiffela, będzie nam o niej przypominać może przez miesiąc, potem stanie się już tylko elementem wystroju naszego salonu. Przypomnimy sobie o niej dopiero wtedy, gdy ktoś z gości zwróci na nią uwagę. Jest to jednak bardzo miłe uczucie, lubimy powracać do tych miejsc w myślach. Pamiątką turystyczną z danego miejsca nie musi być koniecznie figurka czegoś charakterystycznego, może to być także kubek, koszulka, breloczek lub inna rzecz kojarząca się z tym miejscem. Pamiątki kupujemy tylko tam, gdzie nam się podobało, gdzie coś charakterystycznego udało nam się zapamiętać. Często lubimy składować owe pamiątki w specjalnych szafkach, ukazujących jednocześnie to, ze lubimy podróżować i zwiedzać. Dla dzieci pamiątkami z danych wakacji mogą być także zabawki, słodycze, ubrania, nieposiadające niczego kojarzącego się z danym miejscem. Dziecko na pewno bardziej będzie cieszyć się z zabawki, niż szklanej figurki, którą co najwyżej można postawić na stole. Pamiętajmy o tym, bo pamiątki turystyczne mają wywoływać u nas uśmiech i miłe wspomnienia, a nie zażenowanie.