Jak mam nadzieję, mieli okazję się państwo przekonać, z turystyki wynika bardzo dużo korzyści, szczególnie jeżeli chodzi o nas samych. Możemy poszerzyć swoje horyzonty, dowiedzieć się o niektórych rzeczach prosto z ich źródła, poznać je dogłębnie, i ostatecznie po prostu zrozumieć. Zobaczyć coś na własne oczy jest znacznie lepiej niż ujrzeć to w standardowym podręczniku, wydrukowane na kartce. To nie jest to samo, i na pewno taki druk nie przyciągnie naszej uwagi, nie przyswoimy o nim szybko informacji, a znacznie lepiej poszłoby nam gdybyśmy po prostu zobaczyli daną rzecz na własne oczy. W ten sposób uczymy się szybciej, rozwijamy nasze zainteresowania, widzimy nowe drogi, którymi możemy kroczyć. Turystyka przyciąga naszą uwagę do danej rzeczy, danego obiektu i to na nim nas skupia.

Jedziemy w konkretne miejsce, by zobaczyć konkretną rzecz. Dzięki podróżowaniu możemy się zrelaksować, odpocząć od codziennego zgiełku, przepracowania, możemy w końcu po prostu odpocząć. Będąc w podróży nie musimy się niczym przejmować, zdajemy się na organizatora danej wycieczki, a sami oddajemy się błogiemu relaksowi. Turystyka jest nie jako nagrodą, rekompensatą za cały ciężki rok. Pomaga nam ona naładować akumulatory na długi czas. Przez podróżowanie stajemy się osobami wysoko postawionymi, bo nie wszystkich stać na nie. Możemy pochwalić się zdjęciami z danego miejsca, pokazać innym jak jest tam pięknie, że właśnie stamtąd wróciliśmy.  Ważną zaletą turystyki jest także to, że dajemy pracę.

Pierwszą formą tego są biura turystyczne, specjalizujące się szczególnie w podróżach zagranicznych. Kupując u nich daną ofertę, dajemy im zarobić, utrzymujemy ich rodziny, podtrzymujemy naszą gospodarkę. Także odwiedzając dane miejsce, dajemy zarobić osobom tam zatrudnionym, w tym dziale gospodarki. Wszyscy się więc uzupełniamy i także nasze podróżowanie, jest częścią tego koła. Jeżeli będzie ono się sprawie rozwijać, to wkrótce będziemy mogli liczyć nie tylko na polskich turystów, ale także na turystów z zagranicy, co oznacza dla nas większe dochody.

W górach

June 28th, 2010

Comments ( 0 )

Okolice górskie także bardzo często są wybierane przez nas, jako miejsce gdzie chcemy spędzić swój urlop i odpocząć. Znacznie częściej wybieramy się tu jednak zimą, gdyż istnieją tu sprzyjające warunki do uprawiania sportów zimowych, jak jazda na nartach, snowboardzie itd. tereny górskie są wtedy w stanie przyjąć naprawdę bardzo wiele turystów, nie tylko z Polski.

Tatry są atrakcyjne także dla zagranicznych turystów, szczególnie jeżeli chodzi o cenę. Jest tu dla większości Europejczyków dość tanio, ich zarobki są bowiem większe od naszych, i mogą sobie oni tutaj na więcej pozwolić. Góry przyciągają nas do siebie także swoim pięknem, to tutaj możemy podziwiać cudowne widoki, których nie mamy przecież na co dzień. To także świeże, górskie powietrze zatrzymuje nas tutaj na dłużej, staje się także niejako elementem uzdrowiskowym, bo to właśnie w górach powstaje wiele sanatoriów. Powietrze jest tutaj nieskażone, świeże, aż przyjemnie jest nim oddychać, odpoczywając jednocześnie od miejskiego smogu. Wspinanie się po górach jest dla nas wielką atrakcją, lubimy ten sport, relaksuje on nas.

W zimie istnieje jednak zagrożenie lawinowe, więc także z górską wspinaczką należy uważać, gdyż nie zawsze musi być ona bezpieczna. Bezpiecznie jest tylko latem, gdy śnieg już tak nie zalega i raczej mało prawdopodobne, by zrobił komuś krzywdę, już prędzej się roztopi. Dla wielu turystów jednak nawet zagrożenie lawinowe nie jest przeszkodą, bo góry są ich pasją i chcą jak najbardziej wykorzystać swój urlop, a nie przesiedzieć go w schronisku czy hotelu. Turystyka w górach jest na bardzo wysokim poziomie, wykształciła ona bardzo wiele charakterystycznych dla obszarów górskich cech. Jedną z nich są oscypki, znane już chyba w całej Polsce. Popularna stała się także góralska ciupaga, którą można spotkać już teraz w niejednym Polskim domu. Z górami kojarzą nam się także góralskie stroje, czarny kapelusz zdobiony czerwonymi muszlami, z piórem gęsi. Także je można zakupić w górskich sklepach z pamiątkami. Właśnie takie elementy stanowią o niezwykłości tego miejsca, o tym, że jest ono w jakiś sposób charakterystyczne i sprawia, że po prostu chce się tu wracać.

Podłoże ekonomiczne Turystyki

Jak zapewne możemy się domyślić, podstawową jednostką w turystyce jest sam turysta. Bez niego ten dział gospodarki nie rozwijał by się wcale. Zawsze muszą istnieć osoby chętne do podróżowania, do wypoczywania, do spędzania swojego czasu w miejscowościach letniskowych i oczywiście wydawania tam pieniędzy, bo bez tego ani rusz. Nawet jeżeli turysta przebywał by w miejscowości wypoczynkowej, a nie wydawał tam pieniędzy, nie ma z niego żadnych korzyści i w żaden sposób nie wpływa on na rozwój turystyki. Ciężko jest jednak nie wydawać pieniędzy w miejscu, w których spędza się co najmniej dwa tygodnie. Dlatego też turystyka się rozwija, bo ma dochody z turystów. Warto też zaznaczyć, że ceny produktów w miejscowościach turystycznych są zazwyczaj nieco wyższe od tych normalnych. Mimo że na pojedynczym kliencie nie zarabia się o wiele więcej, to już na paru lub kilkunastu istotnie widać tą różnice. Dzięki temu każdy turysta staje się niejako chlebodawcom właściciela sklepu, zapewnia mu dochody. Aby miejscowość była atrakcyjna turystycznie, musi się cały czas w tym dziale rozwijać. Zapewnianie coraz to nowych i licznych atrakcji turystycznych, przyciągnie wczasowiczów na dłużej i sprawi, że będą chcieli tu wracać, a jest to przecież bardzo ważne. Pierwsze wrażenie musi być doskonałe, miejscowość musi oczarować turystę, więc bardzo ważny jest wygląd estetyczny. Nawet takie szczegóły jak ławki i kosze na śmiecie, mają na to istotny wpływ. Bo kto chciałby spacerować po zaśmieconym parku, przecież to żadna przyjemność, a wręcz katorga. Ważnym elementem w turystyce jest także obrót pieniądza, który musi przechodzić z rąk do rąk, ciągle napędzając cały mechanizm działania turystyki. W nim każdy jest zarówno konsumentem jak i producentem, naszym celem jest znalezienie się na końcu tego łańcucha, to jednak udaje się tylko dużym inwestorom. Pieniądze odgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju turystyki, nie zapominajmy jednak w tym wszystkim o człowieku, bez którego turystyka wcale by nie istniała.